Ciężka praca klubowiczów (Kinga Wólczyńska, Zofia Bartosz, Julia Celińska, Julia Łubkowska, Gabriel Rajtak i Krzysztof Dyczkowski) i koordynatorek projektu (Agnieszka Radzichowska i Justyna Brzozowska) została zauważona i doceniona podczas finału konkursu Nauka Dla Ciebie.
Przypomnijmy: Konkurs Nauka Dla Ciebie o zasięgu ogólnopolskim organizowany był przez Centrum Nauki Kopernik i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pod ocenę jury wpłynęło ponad 50 zgłoszeń stanowisk doświadczalnych skoncentrowanych na jednym zjawisku, ujętym z ciekawej perspektywy, możliwym do zaprezentowania w interaktywnej formie. Sześcioosobowa grupa z naszej szkoły, to reprezentanci KMO „Eksplorki” działającego w naszej szkole, składając wniosek konkursowy dostała się do finału jako jedna z dziesięciu drużyn z różnych stron Polski. Laureaci konkursu to pięć drużyn, które szczegółowo i wnikliwie były oceniane przez jury.
Drużyna od marca pracowała nad stanowiskiem doświadczalnym skoncentrowanym wokół zjawiska trzęsienia ziemi, które docelowo miało składać się z przynajmniej dwóch z trzech zgłoszonych doświadczeń. Poświęcony czas można liczyć w tygodniach. Ostatecznie drużyna przygotowała sześć różnych, interaktywnych doświadczeń pokazujących działanie rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie sejsmicznym, utrzymujących stabilność budynków na terenach zagrożonych trzęsieniami ziemi.
Finał konkursu odbył się na płycie Centrum Nauki Kopernik 26 maja 2026 roku w trakcie trwania stałych wystaw, a zadaniem naszej i pozostałych dziewięciu drużyn była animacja odwiedzających centrum naukowe. Drużyna przygotowała się profesjonalnie do przedstawiania doświadczeń i animacji odwiedzających. Ocenie podlegały: merytoryczna wiedza, sposób animowania zwiedzających i wygląd stanowiska. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem wiedzy i umiejętności klubowiczów zaprezentowanych podczas finału.
Konkurencja nie odbiegała od naszych standardów, stanowiska pozostałych drużyn były ciekawe, skupione na zjawiskach przedstawionych w przykuwający uwagę sposób. Było na czym oko zawiesić i było czego posłuchać! Przywieźliśmy niezapomniane wrażenia, emocje, ale i mnóstwo inspiracji do dalszych działań i projektów!
Gala finałowa odbyła się 27 maja w Planetarium Centrum Nauki Kopernik. Było galowo i uroczyście. Czekaliśmy w napięciu na werdykt, a gdy usłyszeliśmy początek nazwy naszej szkoły, salwa radości rozeszła się po sali. Każdy z uczestników otrzymał wartościową nagrodę rzeczową.
Dziękujemy serdecznie wszystkim sympatykom działalności KMO „Eksplorki” za wsparcie i każde dobre słowo. Było nam niezmiernie potrzebne. Już myślimy o przyszłorocznej edycji konkursu.
Młodzi naukowcy z Bukowy Wielkiej wśród najlepszych w Polsce. Sukces „Eksplorek” w Centrum Nauki Kopernik [GALERIA ZDJĘĆ] – link do artykułu w Super Tydzień chełmski.
Tekst i publikacja: Agnieszka Radzichowska
Zdjęcia: Agnieszka Radzichowska, Justyna Brzozowska, Anita Walczak – Centrum Nauki Kopernik





















