Międzynarodowy Dzień Matematyki

AktualnościGaleriaWyróżnione

13 marca w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Matematyki. Świętowaliśmy w towarzystwie znakomitych matematyków: Emilie Noether (Izabela Gajewska), Pitagorasa (Mateusz Błaszczuk), Hypatii z Aleksandrii (Dominika Bartosz), Izaaka Newtona (Wiktor Łubkowski), Emilie du Chatelet (Karolina Mazurek), Kartezjusza (Gabriel Rajtak), Sophie Germani (Magdalena Broś), Mikołaja Kopernika (Igor Pakuła), Mary Somerville (Maja Kędzierawska), Stefana Banacha (Krzysztof Dyczkowski) i Zofii Kowalewskiej (Viktorii Ruszkiewicz). Wysłuchaliśmy prezentacji naszych gości o ich matematycznych dokonaniach, z których korzystamy po dziś dzień.

W trakcie obchodów rozstrzygnięto konkurs na „Matematyczne śniadanie”: w kategorii klas I-III nagrodę za pierwsze miejsce otrzymała Zofia Bartosz, drugie miejsce – Izabela Bartosz i trzecie miejsce – Kinga Wólczyńska. W kategorii klas IV-VIII nagrodę za pierwsze miejsce nagrodę otrzymał Wiktor Łubkowkski, drugie miejsce – Dominika Bartosz, trzecie miejsce – Karolina Mazurek. Jury wyróżniło pracę Igora Pakuły. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Uczniowie z klasy ósmej przygotowali dla społeczności szkolnej piknik naukowy pod hasłem „Papierowa matematyka”, na którym prezentowali matematyczne eksperymenty z papierem w roli głównej. Społeczność szkolna oraz przybyli rodzice mogli skorzystać z usług matematycznej wróżki, która na podstawie daty urodzin wskazywała dzień tygodnia, na który ta data przypadała. Ponadto nasza wróżka raczyła naszych najmłodszych uczestników flexami – papierowymi zabawkami, oczywiście iście matematycznymi.

Na drugim stoisku można było spróbować swoich sił w wiązaniu supła na pasku papieru, by następnie złożyć z niego pięciokąt foremny i przeobrazić go w matematyczną gwiazdkę. Każdy, kto sprostał zadaniu mógł przyczepić swoją gwiazdkę w matematycznej alei gwiazd tuż przy swoim nazwisku.

Jak złożyć bryłę z siatki, ale beż użycia grama kleju? Na to pytanie można było uzyskać odpowiedź przy kolejnym stoisku. Uczestnicy mieli do dyspozycji siatki czworościanu foremnego, sześcianu i ośmiościanu foremnego. Walka z papierem była nierówna – 1:0 dla nas!

Samowstający dwunastościan zagościł na kolejnym stoisku – tu przekonaliśmy się, że brystol i gumka recepturka dają mnóstwo radości.

Przy ostatnim stoisku można było spróbować swoich sił mierząc się z układankami logicznymi: tangramem klasycznym i tangramem w postaci jaja, układanką z liczbą Pi oraz ciekawą układanką na każdy dzień w roku – to właśnie ona spędzała sen z powiek większości śmiałków, którzy podjęli się próby jej rozwiązania. W czasie trwania pikniku tylko jednemu uczniowi udało sią ją rozwikłać – serdecznie gratulujemy Tomaszowi Celińskiemu!

Podczas trwania Dnia Matematyki zaprezentowano wszystkie dotychczas wykonane prace na potrzeby realizowanego w szkole projektu (Nie) zwykła matematyka: matematyczne wyszywanki, gazetkę ścienną „Moja szkoła w liczbach”, bryły na sznurkach, wielojęzyczny matematyczny słownik , matematyczne wycinanki, jesienne symetrie, sztukę op-art – złudzenia optyczne, makiety pokoi, mandale cyrklem malowane, matematyczne oplatanki – wyznaczanie wzoru na ilość przekątnych w wielokątach foremnych, bryłę Sierpińskiego, prace wydrukowane na drukarce 3d. Na szkolnym korytarzu zabrzmiało dla nas Matemaks radio – wysłuchaliśmy cyklu matematycznych audycji przygotowanych przez naszych uczniów.

Obchody Międzynarodowego Dnia Matematyki dopełnił kiermasz matematycznych ciasteczek, które swoim wyglądem i zapachem kusiły do zakupu. Kolejka nie miała końca. Chętnych do zakupu było więcej niż Pi ciasteczek, z pewnością dlatego, że cały dochód zostanie przekazany na rzecz Chełmskiego Schroniska dla Zwierząt w formie karmy dla potrzebujących piesków. Z tego miejsca dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w tym działaniu.

Share via
Copy link